تصاویر برداری و تصاویر پیکسلی

تصاویر برداری و تصاویر پیکسلی

در اولین مقاله از مبانی اولیه گرافیک می‌خواهیم به تفاوت تصاویر برداری و پیکسلی بپردازیم. تصاویر به صورت کلی به دو دسته تصاویر پیکسلی و تصاویر برداری تقسیم می شوند.

تفاوت تصاویر برداری و تصاویر پیکسلی چیست ؟

اگر بخوایم خیلی ساده توضیح بدهیم به پیکسل های خیلی کوچک که در تصاویر دیجیتالی هستند گرافیک پیکسلی می گویند. و به مجموعه‌ای از اشکال هندسی که بر مبنای بردار و ریاضیات تشکیل شده‌اند گرافیک برداری می گویند.

تصاویر پیکسلی چیست ؟

قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم اول باید بدانیم پیکسل چیست؟ پیکسل یا Bitmap به مربع های کوچک روی صفحه نمایش گفته می شد که کوچک‌ترین نقطعه تشکیل دهنده تصویر هستند. همینطور هر پیکسل می تواند رنگ مخصوص به خودش را داشته باشد. برای بهتر متوجه شدن این موضوع شما با زوم کردن روی یک تصویر می‌توانید پیکسل های آن تصویر را مشاهده کنید.  همینطور در تصاویر پیکسلی با بزرگ کردن تصویر کیفیت آن پایین می آید.

تصاویر پیکسلی چیست ؟

ما در زندگی روزمره با تصاویر زیادی سر کار داریم که بیشتر آن ها همان تصاویر پیکسلی هستند و عکس هایی که توسط دوربین موبایل گرفته می شوند نیز از این دسته تصاویر هستند. فرمت های PNG , JPG , GIF , BMP از رایج ترین فرمت های تصاویر پیکسلی (Bitmap) می باشند.

به گرافیک پیکسلی، گرافیک شطرنجی یا به انگلیسی Raster Graphics گفته می شود و معروف ترین نرم افزار مخصوص کار با تصاویر پیکسلی فتوشاپ هست.

تصاویر برداری چیست ؟

تصاویر برداری یا همان تصاویر وکتور بر اساس معادلات ریاضی و بردارد ها در قالب مشخصات هندسی نقاط ، خط ها، چند ضلعی ها و منحنی ها تشکیل می‌شوند. در این نوع تصاویر بدون از دست رفتن کیفیت می توان اندازه آن‌ها را تغییر داد. کاربرد تصاویر برداری بیشتر در طراحی لوگو و آرم ، طراحی آیکون ، طراحی اشکال و از این دسته تصاویر می باشد.

تصاویر برداری چیست ؟

رایج ترین فرمت در تصاویر برداری، SVG می‌‌باشد و دیگر فرمت های پرکاربرد نیز AI , DXF , EMF , EPS هستند. معروف ترین نرم افزار های مخصوص کار با تصاویر برداری نیز کورل دراو و ایلوستریتور هست.

حامد صمدیان زاده

دوست دارم هر چیزی رو که یاد می‌گیرم به دیگران نیز یاد بدهم. علاقه مند به طراحی گرافیک هستم و عاشق طراحی رابط کاربری‌ (ui) برای اپلیکیشن‌ها و وبسایت‌ها . "سادگی در عین پیچیدگی"

نوشته‌های مرتبط

دیدگاه‌ها

*
*

  حسین پاسخ

  سلام
  باتوجه به توضیحاتی که دادید
  سوال من اینجاست که آیا میشه مثلا عکسی رو که با دوربین های دیجیتال گرفته شده وارد ایلاستریتور کرد و پس از اعمال تغییرات با کیفیت خروجی گرفت ؟

   حامد صمدیان زاده پاسخ

   سلام. عکسی که با دوربین گرفته میشه به صورت پیکسلی هست. کیفیت خروجی دقیقا همون کیفیتی هست که عکس گرفته شده.

  علی میلانی پاسخ

  وبسایت زیبایی دارید
  با اینکه رنک وبسایت شما از وبلاگ من کم تره ولی در الکسا شماروSimilar Sites کرد
  وب بسیار عالی دارید
  موفق باشید

   حامد صمدیان زاده پاسخ

   با سلام
   مرسی. همانطور که گفتین این یک سایت و سرویس هست. و بزودی خیلی بزرگ میشه. لینک هم تایید نمیشه ببخشین
   تشکر